Dato: 23. marts 2026
Tid: 09.30 – 15.00 (Vi serverer kaffe/te og en croissant fra kl. 9.30, hvorefter arrangementet går i gang kl. 10.00.)
Sted: IT-Universitet, Rued Langgaards Vej 7, 2300 København S.
Tilmeld dig
Beskrivelse:
Til årets DUEL vil vi træde et skridt tilbage og give os tid til at undersøge: Hvor er vi egentlig på vej hen som ”DUEL netværk og SIG”?
Da DUEL i sin tid blev oprettet, var formålet:
” … At skabe et forum for universiteternes centrale medarbejdere, der beskæftiger sig med udvikling og implementering af e-læring ved universiteterne.”
Men er det stadig kernen for netværket i dag? Hvad er vigtigt for os nu? Og hvad vil gerne samarbejde og vidensdele om fremover?
Årets DUEL møde bliver derfor en dag med tid til både inspiration og refleksion.
Formiddagen dedikeres til inspiration og erfaringsudveksling. Vi deler eksempler på inspirerende brug af læringsteknologi, der fremmer og understøtter læring på tværs af fag, formater og universiteter.
Om eftermiddagen afsætter vi tid til fælles refleksion om DUELs retning: Hvad vil gerne have (mere) fokus på fremover, og hvor kunne vi tænke os som netværk at bevæge os hen?
”Skal vi være mere orienteret mod organisationer end den enkeltes underviser/studerende? ”
”Skal vi arbejde på at udvikle en fælles årlig guide til DUT/DUN/DUEL?”
Kunne der være andre områder hvor et samarbejde på tværs af DUELS medlemmer kunne være ønsket?
Ses vi til en dag med inspiration og duel om DUELS fremtid? Det håber vi.
Information om transport og parkering, se mere her: https://itu.dk/Om-ITU/Bygning/Find-vej
Kontakt information:
Camilla Zhu
cazh@itu.dk